pátek 9. listopadu 2018

Tradiční čínská medicína v listopadu

Přesto, že my v Evropě považujeme listopad ještě za podzimní měsíc, podle přirozeného cyklu, který sleduje čínská astrologie daleko přesněji, se jedná již o první zimní měsíc. Roční období zimy je spojeno s elementem Vody a proto již pro toto období platí všechna doporučení, které bychom v zimě měli dodržovat. 

V zimním období je důležité zvolnit a zaměřit se na uchování a udržení životní síly. Důležité je neztrácet zbytečně teplo, protože v tomto období se tělo s chladem vypořádává obtížněji. Přichází doba teplých snídaní i ponožek. Příznivé jsou masové vývary s lehce slanou chutí podporující ledviny. Stejně jako kořenová zelenina, fazole a ryby. Čaje černé, nebo polofermentované. Zelené čaje nejsou doporučené, protože mají tendenci ochlazovat. Zázvor konzumujeme jen do 15hod. Od hodiny Opice již našemu tělu neprospívá ale spíše škodí. 

Na období listopadu se však můžeme dívat ještě z jiného úhlu pohledu. Listopadu vládne astrologické znamení Kance (Hai). Kanec také vládne v denním cyklu hodině mezi 21 a 23 hod. a ukončuje tak svým způsobem den. Tento denní cyklus je znám hlavně jako tzv. „orgánové hodiny“, kdy se každé denní hlídce (dvouhodině) přiřazuje jak jedno z 12ti znamení zvířat v čínské astrologii, tak také jeden z orgánů lidského těla, tak jak je chápe systém tradiční čínské medicíny, který občas označuje orgánem i něco, co západní medicína jako orgán nechápe a nerozpoznává. 

Tak je tomu právě i v případě znamení Kance (Hai), který vládne tzv. Třem zářičům či Třem ohništím, podle toho, jak kdo tento pojem TCM překládá. Pokud je tedy v denním cyklu znamení Kance (Hai) spojeno s časem 21-23 hod., a tedy dobou před půlnocí, je se znamením Kance (Hai) spojen i listopad, tedy doba před zimním slunovratem, který je v cyklu roku ekvivalentem půlnoci. Tak jako je doba před půlnocí spojena se 3mi zářiči, je se 3mi zářiči spojen i listopad. 

Tři zářiče, nebo tři ohniště je velmi zvláštní pojem, který popisuje imaginární orgán, zodpovědný za skupinu fyziologických aktivit, které se týkají všech orgánů a jenž v sobě zahrnují zajištění krve, energie Qi a tělesných tekutin do svalů, kůže a do orgánů, dále trávení, vstřebávání a vylučování potravy žaludkem, slezinou a střevy, stejně tak jako vylučování a regulace tělesných tekutin ledvinami a močovým měchýřem. „Tři ohniště jsou stezkami výživy – jsou počátkem všech energií.“ Jak píše výstižně na svých stránkách MUDr. Hofman. 

Horní ohniště SHANG JIAO si můžeme představit jako mlhu. Jedná se o nahromaděnou energii v plicích. Tato energie stoupá do plic ze sleziny a žaludku a umožňuje nosu a jazyku rozeznávat 5 chutí a vůní – právě tak, jako vláha zvýrazňuje vůně země. Proto je i horní ohniště nazýváno mořem energie – přijímá energii a rozvádí ji do všech stran. V případě napadení horního ohniště škodlivou energií se objeví horečka či pocit zimy. 

Střední ohniště ZHONG JIAO si můžeme představit jako bahnitou louži. Jedná se o stav žaludku při trávení, kdy se z potravy oddělují od sebe tuhé složky a tekutiny a z nich pak následně se vytváří energie Qi a krev. V případě nedostatečné činnosti středního ohniště se objeví únava a nechutenství. 

Spodní ohniště XIA JIAO si můžeme představit jako odvodňovací kanál, který zabraňuje tomu, aby se půda (žaludek a slezina) rozbahnila a začala zapáchat. Proto slouží močový měchýř a ledviny k vylučování tekutin. Avšak rovněž je spodní ohniště i sídlem prenatální (vrozené) energie YUAN QI, kterou si zase můžeme představit jako teplo uvnitř země, které umožňuje její růst (např. jako vinná réva, jejíž hluboké kořeny nasávají teplo ze země) a současně i zahřívá a posiluje slezinu, jež odpovídá za trávení. 

Tři ohniště jsou spojeny s perikardem (osrdečníkem), který zase řídí srdce, jež je vladařem všech orgánů. Tři ohniště přeměňují a rozdělují výživu orgánům, jež jsou poddaným srdci. 

Pokud tedy Tři ohniště nefungují tak, jak mají, budou poddané orgány připraveny o výživu a vzbouří se proti srdci. A pokud bude perikard slabý, neochrání srdce, jež bude svými poddanými orgány napadeno a veškerá práce Tří ohnišť přijde nazmar. 

Dráha Tří zářičů se nachází na rukách a vede od prsteníčku po vnější straně paže až k vnějšímu okraji obočí. Má 23 bodů.

Žádné komentáře:

Okomentovat