neděle 7. července 2019

Červenec je dobou tenkého střeva

Červenec je obdobím, kdy již pozemská čchi dosáhla svého vrcholu v letním slunovratu a kolo roku se začíná obracet ke své jinové části. Tento měsíc obsahuje dvě menší, zhruba čtrnácti denní, podobdobí, kterými jsou Xiao Shu (malé vedro) a Da Shu (velké vedro). tyto podobdobí jsou posledním obdobím, kdy pozemská čchi dozraje a začne se měnit, čímž se probudí podzim. Červenec je totiž posledním měsícem léta, podle tradičního pojetí roku. 

Orgánové hodiny roku nám na svém ciferníku oznamují, že přichází astrologický čas znamení Kozy, Toto znamení je spojeno s orgánem tenkého střeva.  Protože čas, kterému vládne Koza, je v denních orgánových hodinách časem po poledni, kdy se síla jangu umenšuje a začíná se probouzet jin, je to také doba, kdy je v rovině těla aktivována dráha tenkého střeva, a tedy vše co s tímto orgánem působí. 

Tenké střevo patří k šesti orgánům Fu (tzv plným), a je tzv. párovým orgánem srdce. Spolu s ním patří k elementu Ohně. Tenké střevo je v lidském těle, zjednodušeně řečeno, odpovědné za to, co natráví žaludek se slezinou. Tenké střevo odděluje kalnou čchi od jasné. Je spoluodpovědné za kvalitu a konzistenci stolice, protože se také podílí na zpracování tekutin. To čisté, jasné, stoupá k srdci a játra a plíce tuto substanci získanou ze stravy rozvádí po těle. To kalné, nečisté, klesá a tlusté střevo a močový měchýř vše zpracuje a vyloučí z těla. 

Dráha tenkého střeva vede po vnější spodní hraně ruky od malíkové hrany přes loket k rameni a po krku na hlavu, kde pod okem skončí u ucha. K typickým chorobným projevům, které mají vztah ke dráze tenkého střeva patří bolesti v krku, bolesti ramen a nadloktí, rozpínavé bolesti v podbřišku a dále syndromy spojené s poruchami tvorby a distribuce tělních tekutin jie. Patří sem také zežloutnutí bělma očí, hučení v uších, hluchota, bolesti šíje a ramen a ostatních partií těla, kudy tato dráha prochází.


Žádné komentáře:

Okomentovat