sobota 28. prosince 2019

Dítě není malý dospělý, aneb proč děti stůňou

Z emailu od kolegů z TCM institutu 
Vážení a milí přátelé tradiční čínské medicíny,
zima klepe na dveře a my bychom Vám rádi přiblížili důvody dětských onemocnění a možnosti léčby pomocí metod TCM. Když děti nastydnou, mají rýmu, kašel či snad chřipku, myslíme především na nějakou zaručenou, generacemi osvědčenou medicínu, která by dětem ulevila od dráždivého kašle, horečky nebo bolestivého hrdla. Když však ani osvědčený domácí recept nestačí a dítě stále stůně, může pomoci právě tradiční čínská medicína (TCM).
Komplexní přístup, kombinace všech pět pilířů, na kterých je TCM postavena, to znamená – akupunktura, byliny, dietetika, masáže tuina a cvičení qigong, již tisíce let úspěšně pomáhají získat zpátky zdravé tělo a zdravého ducha. Přístup k nemocem, průběh terapie a samotná léčba dětí se od dospělých liší v několika směrech.
Pro stanovení diagnózy je důležité zjistit, kde se v organizmu nachází slabé místo a který z meridiánů, akupunkturních drah, je oslaben. K tomu nám pomáhá soubor tzv. deseti otázek, kde se zjišťuje nejen, jaký je původ nemoci, ale také jaký je celkový zdravotní stav dítěte. Vyšetření v ordinaci praktika tradiční čínské medicíny trvá zhruba jednu hodinu. Zjištěné symptomy se porovnávají s diagnostikou pulzu a jazyka, které by měly ukazovat na stejnou příčinu potíží.
Abychom potencovali účinek terapie, často kombinujeme léčbu pomocí akupunktury a bylin, které jsou buď ve formě prášku, sirupu, anebo pro větší děti v tabletách. Rodiče jsou poučeni o tom, jak by se dítě mělo stravovat a jakým potravinám je vhodnější se vyhnout, a co naopak zařadit do jídelníčku. Rodiče mohou sami napomoci skrze další doplňující možnosti léčby, jako je např. moxování, akupresura či masáže.
Je důležité, aby i děti pochopily, že jehličky jsou „kamarádi“, kteří pomáhají být zdravý, bez nemoci. Akupunkturní jehly děti zvládají bez potíží a často je ani necítí. Dětem se aplikuje malé množství jehel a to dle věku. Akupunkturní jehly stačí zavést, chvilku ponechat a hned vytáhnout.
V případě, že je dítě opakovaně nemocné, např. s nástupem podzimu/zimy,
je důležité zahájit terapii včas. Pokud přijde dítě do ordinace praktika čínské medicíny již nemocné, ošetřují se akutní symptomy, po jejichž odeznění se terapie zaměřuje na tzv. ben - kořen nemoci, aby se potíže neopakovaly a chronicky se nevracely.
A proč bývají tedy děti tak často nemocné? Onemocnění dětí má dle tradiční čínské medicíny speciální patologii a charakteristiku původu. Hlavními rysy jsou: orgán sleziny, plic a ledvin. Fakticky se nejedná o orgány jako takové, které známe z moderní medicíny, ale v čínském pojetí např. orgán slezina symbolizuje oblast správného zažívání – lymfy – imunitního systému.
Akupunkturní dráhy a orgány jsou zranitelné, energie proudící v meridiánech se může snadno odklonit ze svých toků.
Pokud je tedy dětská wei qi, tzv. obranná složka organizmu – imunitní systém - oslaben, lehce tak právě při změně ročního období vzniká náchylnost a propustnost k vnějším patogenům.
Zdravý imunitní systém budou mít děti tehdy, když budou zdravě a v klidu jíst, dopřávat si výživnou snídani, dostatečně se hýbat a spát, budou se pohybovat na čerstvém vzduchu v přírodě a nebudou se fyzicky a psychicky přetěžovat. A můžete jim uvařit chutnou posilující kaši viz náš recept níže.
Přejeme Vám krásné zimní dny ve zdraví!
S pozdravem
Tým TCM INSTITUT


Jáhlová perníková kaše nejen pro děti
Na jednu porci budete potřebovat:
250 ml mandlového mléka
60 g jáhel
špetku soli
sušené švestky, moruše, rozinky
špetku čerstvé citrónové kůry
špetku perníkového koření
1 lžíci másla
med
vlašské ořechy na ozdobení
Postup:
Mléko, sůl a jáhly vložíme do rendlíku. Občas promícháme a přivedeme k varu. Při vyšší teplotě mícháme častěji, aby kaše neshrudkovatěla. Po cca 12 min. stáhneme plamen na minimum, stále mícháme a vaříme do zhoustnutí.
Uvařenou kaši odstavíme, přidáme citrónovou kůru, po vychladnutí na mírnou teplotu polijeme medem. Kaši poprášíme perníkovým kořením, ozdobíme vlašskými ořechy, dochutíme kouskem másla a sušeným ovocem.


Přejeme Vám dobrou chuť.

Žádné komentáře:

Okomentovat