čtvrtek 2. ledna 2020

Nachlazení, rýma, kašel pohledem TCM

Z emailu od kolegů z TCM Institutu, aneb když jsme nemocní, zapomeňme na citrón
Vážení a milí přátelé tradiční čínské medicíny, venku přituhuje. Nosíme svetry, halíme se do kapuc, šál a čepic. Chladné zimní počasí je přímo ideální pro některé druhy nemocí. Nejčastěji mezi ně patří prosté nachlazení, kašel, rýma, chřipka a angína. Ač patří tyto nemoci mezi nejběžnější nemoci vůbec, dokáží člověka pořádně potrápit. A málokdo ví, jak s nimi správně pracovat. A tak je během tohoto období typické, že mnozí z nás onemocní. Jak se dívá na poruchy imunity tradiční čínská medicína? Proč nedoporučuje konzumaci citrusů a jaká je cesta z bludného kolotoče infekce – viróza – chřipka ven?
To, co dnes označujeme za imunitní systém, staří čínští lékaři pojmenovali tzv. wei qi. Jedná se o pomyslnou bublinu – brnění, ochranný obal, obrannou energii, která nám proudí těsně u povrchu našeho těla. Tehdy, když je naše obranná energie dostatečně silná, patogen zvenčí nemá šanci překonat náš energetický obal. To odpovídá stavu, kdy sice máme nemocné děti, kolegové v práci pokašlávají, lidé v metru smrkají, ale my zůstáváme zdraví, neboť naše wei qi je silná.
Pokud je obranná složka těla překonána a zevní patogen vstupuje do těla, děje se tak z dvou hlavních příčin. Naše wei qi byla silná, ale patogen ještě silnější, nebo obranná energie organizmu je slabá a podlehla i sebemenšímu útoku zvenčí. Pokud se nenacházíme v situaci, kdy se u nás střídá jedna chřipka za druhou, pak jeden z nejlepších způsobů, jak preventivně předcházet nemocem, je úprava našeho jídelníčku. Nemusí se jednat o žádný razantní zákrok, stačí zapojení selského rozumu a pochopení principu termodynamiky potravin a ročních období.
Z pohledu teorie tradiční čínské medicíny člověk onemocní nejčastěji z důvodu dominujícího patogenu chladného větru, který při vpádu do našeho těla způsobuje chřipkové symptomy. Objevuje se výrazná zimomřivost, silné bolesti hlavy, zatuhlost šíje, kýchání, kašel či vodnatá rýma.
Vhodné stravování je ideální prevencí nejenom v chladném čase. Teplá snídaně, např. v podobě vývaru nebo kaše, nám pomáhá vyrábět a udržovat vnitřní teplo a zahřívat lidský organizmus. Potraviny, které je vhodné zařadit do jídelníčku při napadení chladného větru, jsou například: čerstvý zázvor, anýz, badyán, pepř, bazalka či skořice. Doporučuje se popíjet čerstvý zázvorový čaj bez medu a citrónu. Citrón, během již rozvinuté chřipky není vhodný, neboť je chladné povahy a jeho kyselá chuť stahuje dovnitř (což je přesně opačný efekt, než který v začátku onemocnění potřebujeme). Nicméně je také důležité po vypití čaje zůstat doma v teple, nejlépe se zachumlat do peřin, protože otevírá povrch těla, aby škodlivina mohla z těla ven. Ale už jej neuzavírá, takže by člověk venku mohl snadno ofouknout a mohlo by se mu spíš přitížit.
Základem pro udržení zdraví v chladných měsících je tedy chránit a posilovat svoji energii a vnitřní teplo.
Během již rozvinuté nemoci je důležité se zaměřit na potraviny, u nichž je prokázán příznivý vliv na rozpouštění hlenu a posilování oblasti plic. Jedná se např. o jablka, ředkvičky, celer, cukety, žampióny či grep. Naopak by se nemocný měl vyvarovat zahleňujícím potravinám – sladkostem, bílému cukru, mouce, mléku a ostatním mléčným produktům. Pokud Vás trápí rýma, obohaťte svůj jídelníček o křen, červenou řepu či okurku, pomůžou Vám uvolnit dýchací cesty.
Další způsob, jak si zahřát a posilnit tělo je tzv. moxování. Jedná se o metodu, která je vhodná obzvláště v chladných měsících, kde se pomocí doutníku z pelyňku nahřívají specifická místa na těle za účelem posilnění obranyschopnosti organizmu. Metoda moxování je velice příjemná a vhodná i pro děti. O ní si něco povíme zase příště.
My zatím můžeme začít tím, že si každé ráno pro lepší den dopřejeme dobrou, teplou snídani, snězenou v klidu, v dobré náladě a s úsměvem.
Přejeme Vám krásný adventní čas ve zdraví!
S pozdravem
Tým TCM INSTITUT

Žádné komentáře:

Okomentovat