sobota 7. března 2020

Coronavirus a prevence pohledem TCM

Dnes, v době, kdy světem prochází první vlna nákazy Coronavirem (Covid-19), která v kontinentální Číně postihla něco přes 80 tisíc lidí a celosvětově něco málo přes 93 tisíc lidí (údaje k 3. březnu 2020) a zatím má na svém kontě necelých 3.200 mrtvých, považují mnozí tuto epidemii, napadající respirační systém člověka s oslabenou imunitou, za hrozbu srovnatelnou snad s biblickými pohromami z Janova zjevení. Buďme v této oblasti střízliví a zaměřme se na prevenci.

Z centra epidemie vám přinášíme nejnovější poznatky k prevenci Covid-19. Čínská akupunkturistická společnost zveřejnila příručku, ve které mimo jiné uvádí, jak mohou moxování akupunkturních bodů a další metody působit jako prevence před koronavirem. Jedná se o text 居家人员在医生指导下的自我针灸干预 (Guiding Opinions on Acupuncture-Moxibustion Intervention for the New Coronavirus Pneumonia from the Chinese Acupuncture Society (druhé vydání), který do angličtiny přeložila Lorraine Wilcox), a ve kterém jsou doporučovány následující prostředky pro péči v domácím prostředí. Ty platí jako prevence a zároveň i jako podpora urychlení uzdravení pod dohledem lékaře.

Moxování pelyňkem
Moxování bodů Zú Sān Lĭ (ST 36), Nèi Guān (PC 6), Hé Gǔ (LI 4), Qì Hăi (Ren 6), Guān Yuán (Ren 4), Sān Yīn Jiāo (SP 6) pomocí moxovacích doutníků, a to každý z bodů po dobu 10 minut.
Poznámka: Moxování je prastará technika, během které pomocí horka, které vydává doutnající hořící doutník z pelyňku, stimulujeme body. Tuto techniku je možná po proškolení provádět doma. Proškolit by vás měl nejlépe terapeut TCM. Pozor, pracuje se zde s otevřeným ohněm, a tak je potřeba dbát na bezpečnost.
ODKAZ NA VIDEO

Metoda aplikace bylin
Použijte bylinné náplasti Jiǔ Rè Tiē nebo Dài Wēn Jiǔ Gāo na body Zú Sān Lĭ (ST 36), Nèi Guān (PC 6), Qì Hăi (Ren 6), Guān Yuán (Ren 4), Fèi Shù (BL 13), Fēng Mén (BL 12), Pí Shù (BL 20), Dà Zhuī (GV 14). 
Poznámka: Jiǔ Rè Tiē a Dài Wēn Jiǔ Gāo jsou názvy dvou typů komerčně prodávaných bylinných náplastí. Můžete je nastříhat na velikost akupunkturních bodů a nalepit na dané body. Zahřívací náplasti nakupujte u terapeutů TCM popřípadě ve specializovaných obchodech. TienDe nedoporučuji.

Tuina
Použijte metody diăn fă (bodové stlačení), róu fă (hnětení) a àn fă (stlačení), nebo róu àn, pāi dă a kòu jī na bodech meridiánů plic a srdce na rukách, a také na meridiánech sleziny a žaludku pod koleny. Provádějte po dobu 15 – 20 minut. Je vhodné působit v místě lokální citlivosti a rozšiřovat.
Poznámka: Na Tuina masáž je potřeba objednat se k některému z terapeutů vyškolených v této technice. Po proškolení je možné provádět doma.

Tradiční cvičení
Na základě konstituce a zdravotního stavu daného člověka je vhodné věnovat se tradičnímu cvičení, jako je Yjinjing (yì jīn jīng), Tai Chi Chuan (Tai Ji Quan, Taichi, Taiči, Tchaj-ťi Čchüan, tài jí guán), 8 kousků brokátu bā duàn jĭn, nebo Cvičení 5ti zvířat (wǔ gín xì). Praktikujte jej jednou denně po dobu 15 – 30 minut.

 • Yjinjing (jedná se o sestavu 13 cviků, kdy 12 je na hlavní meridiány a jeden na přední střední a zadní střední dohromady) ODKAZ NA VIDEO
 • 8 kousků brokátu ODKAZ NA VIDEO
 • 5 zvířat  ODKAZ NA VIDEO
 • Cvičení Tai Chi Chuan v Praze třeba ZDE (Pavel Codl)
Poznámka: Cvičí se na mnoha místech ČR.

Pročištění emocí
Věnujte pozornost zklidnění emocí. Zde lze kombinovat ušní akupunkturu, moxu, tuinu, zdravou stravu, bylinné čaje, léčivé koupele, hudbu a další metody pro zklidnění těla i duše, zmírnění úzkosti a podporu spánku.
Poznámka: S největší pravděpodobností je nejnebezpečnější emocí strach (voda-ledviny), která se projevuje ztrátou energie, a tím i vitality, a pak smutek (kov-plíce).
Koupele nohou
Je vhodné vybrat byliny, které odstraňují vítr, pročišťují horkost a eliminují hněv. Pro přípravu koupele použijte 15 gramů od každé z následujících bylin: 
 • jīng jiè (Schizonepeta tenuifolia, zlateň indická), 
 • ài yè Artemisiae argyi, pelyněk stříbřitý), 
 • bò hé (Menthae haplocalycis, máta), 
 • yú xīng căo (Houttuyniae), 
 • dà qīng yè (Isatis tinctoria, boryt barvířský), 
 • pèi lán (Eupatorium fortunei), 
 • shí chāng pú (Acori graminei rhizoma, puškvorec trávolistý), 
 • là liăo căo (Polygoni Lapathifolii, rdesno blešník), 
 • yù jīn (Curcumae longae rhizoma, kurkuma dlouhá), 
 • ding xiāng (Caryophylli aromatici flos, hřebíčkovec vonný); 
 • a 3 gramy bīng piàn (Borneol). 

Byliny povařte a nalijte do nádoby určené pro nožní koupel. Přidejte odpovídající množství teplé vody, nechte zchladnout na 38 – 45 °C a máčejte nohy po dobu zhruba 30 minut.
Poznámka: U koupelí lze nejspíš uvažovat nejen o tomto postupu, ale i o aromaterapii. Zde je prospěšná konzultace s proškoleným aromaterapeutem. ASOCIACE AROMATERAPEUTU

Kromě výše uvedeného je pak doporučováno omezit cestováním a zabránit křížovému šíření infekce. Z potravinových doplňků pak medicinální houby na podporu vitality a imunity. Pro konkrétní doporučení mi zavolejte nebo napište email.
V neposlední řadě je možné doporučit vykuřování prostor bylinami a pryskyřicemi, které mají desinfekční efekt.

Pro případné dotazy mi napište na email nebo na telefon v kontaktech.

Překlad textu Lucie Formanová
úprava textu a poznámky Jaroslav Vydržel a Petr Novák

Žádné komentáře:

Okomentovat