neděle 22. března 2020

TCM a samomasáž meridiánu plic

Donald Hwong (72let) je američan čínského původu, budhistický kněz věnující se Pajda Lajn a tradiční čínském medicíně. Na jeho youtube videu kanálu se můžete podívat na ruzná videa v tématem medicínského Qi Kung (Čchi Kung). Ve spolupráci s Markétou Main (překlad) jsem pro vás připravil video o meridiánu plic a jedním ze způsobů jak ho proklepávám promasírovat. Protože je video v angličtině, Markéta pro nás udělala překlad.

Je známé, že dráha plic je zodpovědná za kvalitu našeho dýchacího ústrojí. Proto je nesmírně důležité odstranit jakékoliv blokády, především v době možné nákazy koronavirem. Proto bych vám teď rád ukázal, jak z dráhy plic odstranit případné blokády. Nejdříve se tedy podíváme kde dráha plic začíná a kudy vede (ukázka kudy vede: začíná tady, vede na vnější straně lokte a končí na palci). Celá tato dráha je tedy dráha plic a vede takto na obou pažích. 

Oblast, která je nejnáchylnější ke tvorbě blokád je ta část, kde se loket ohýbá a stlačení může vytvořit blokády. Proto tedy nejdříve uděláme toto: otevřenou dlaní silně poklepáváme na toto místo (viz video 1:30). Jak jsem již říkal (asi v jiném videu), není dobré poklepávat příliš rychle, ani příliš jemně, ale pevně a v této frekvenci (viz video 1:43). Asi tak silně, abychom cítili lehkou bolest a kůže mírně zčervenala. Pokračujeme 15 minut na každé ruce. Tak to je jedna oblast. 

Jak víte, dráha plic vede nahoru k hrudníku. Je tedy třeba proklepat v podpaží zde (viz video 2:04), ne zespoda, ale tady spíše zvenčí. Poklepáváme vždy na holé tělo. A opět 15 minut. Potom, pěstí, opět 15 minut, poklepáváme zde (video viz 2:30). V případě, že máte slabší dýchací ústrojí, když poklepáváte s touto intenzitou a frekvencí zde, může se stát, že se rozkašlete, což je úplně v pořádku, snažte se vykašlat vše, co je třeba. Tak tedy poklepáváme na těch 3 místech 15 minut. 

Ideální je, když se během této doby neobjeví známka blokády, to znamená, že kůže na poklepávaných místech zčervená, ale neobjeví se zelená nebo černá barva. Jestliže se objeví, pak je to známka blokády, toxinů ve dráze plic a váš dýchací systém je oslabený. To, co toto cvičení dělá, je že výrazně posiluje vaše dýchací ústrojí a dráhu plic tak, aby bylo připravené a schopné poradit si s virem. Posiluje se tak i vaše imunita. Druhou výhodou tohoto cvičení je to, že vám umožňuje vykašlávat infekci a vaše plíce se nepřeplní a nedojde k dušnosti a potížím s dýcháním. 

Díky tomuto cvičení tak starší lidé, lidé se slabší imunitou a především ti, co trpí vysokým tlakem nebo cukrovkou a ti právě mohou mít problém s dušností, protože mají velmi slabou imunitu, jsou schopni se buď viru ubránit nebo v případě infekce vykašlávat a rychleji se uzdravit. 

Zkuste si tedy toto cvičení. A mimochodem, když se u vás objeví ty zelené nebo černé skvrny / blokády, pokračujte v poklepávání a kdyby se posunovaly po dráze, poklepáváním je sledujte tak, aby se rozpustily a celý meridian byl jen červený, bez zelených nebo černých míst. 

Toto cvičení musíte udělat jen jednou, ale udělejte ho pořádně. Určitě není třeba ho dělat každý den. Jakmile cvičení dokončíte a podaří se zbavit zelených a černých blokád, vaše plicní dráha a dýchací ústrojí jsou v pořádku a posílené. Můžete také rozložit cvičení do dvou dnů, tj. jeden den jedna ruka, druhý den druhá ruka, abyste nebyli unavení. 

Toto cvičení je podpůrná věc, podpůrná při léčbě bylinami, akupunkturou nebo i metodami západní medicíny, pomáhá vám vytvořit si přirozeným způsobem silný imunitní systém. 

Další cvičení, které bych s vámi rád sdílel je to, jak posilovat bránici. A to proto, že silná bránice vám dává více síly vykašlávat infekci, když už dojde k nakažení. Nemusíte tedy jen pasivně čekat, až vám medikace zabere, ale můžete vykašláváním infekci dostávat z těla ven. 

Tak tedy, to cvičení, které já osobně praktikuji, je dýchání do břicha. Nadechujete se do břicha (viz video 7:07). Jakmile se tedy nadechnete do břicha, vaše břicho se nafoukne. Ne, že plíce zvedají ramena nahoru, ale břicho se nafoukne dopředu. Nadechnete se a vydechujete postupně krátkými výdechy (viz video 7:25). Nebo, jestli umíte zpívat operu, zpívejte. Toto je tedy účinné cvičení na břicho a bránici, hodně posiluje bránici a pomáhá vám vykašlávat viry a vše škodlivé z plic. 

Tak a je to na vás! Můžeme jen předávat, co jsme zažili a co víme a vy můžete zkusit cvičit. Zkuste to! 

Díky, že jste se dívali.

překlad Markéta Main 


8 komentářů: