sobota 4. dubna 2020

Duben patří žaludku - jak na imunitu

Duben je měsícem CHEN (Draka), který se ujímá své vlády počátkem dubna (4.4.2020) a končí počátkem května (05.05.2020). Drak v čínském kalendáři představuje poslední měsíc jara. S Hadem (Si) pak přijde léto. Jaro je, jako roční období, spojeno s elementem Dřevo, ale jeho poslední měsíc přináleží Zemi. Stejně jako poslední letní měsíc Wei (Koza), nebo poslední podzimní měsíc Xu (Pes). Jsou to přechodová období spojena s elementem Země. 

Z pohledu tradiční čínské medicíny nám nastává tedy přechodová fáze Země spojená navíc v tomto měsíci s dráhou žaludku. Dráha žaludku začíná na obličeji a sestupuje po přední straně těla přes břicho, po noze, přes nárt až k prostřednímu prstu pravé i levé nohy. Dráha je totiž na levé i pravé straně těla. Na této dráze leží kousek pod kolenem (4prsty) bod s číslem 36 (ST36 - Zusanli). Někdy se mu říká bod sta nemocí a v tradiční čínské medicíně je to velmi specifický bod. V tomto měsíci je pro podporu naší imunity velmi prospěšné tento bod stimulovat. Stimulace se provádí mačkáním (aspon 5 minut, ale lépe víc), nebo také zahříváním (moxování). Obecně se jedná o velmi citlivé místo, které se při větším tlaku ozve, často bodavou bolestí. Mačkat, stimulovat bod bůžete prsty, nebo například tupým koncem tužky, či jídelní hůlky. Určitě je prospěšné si najít čas a razantně si proklepávat vnější strany obou nohou od kolene ke kotníku, asi tak 1 cm od holenní kosti, a to po celé délce. Použít k tomu můžeme například svou ruku sevřenou do pěsti. Proklepávat tuto část nohy můžeme i vsedě. Ideální čas pro tuto činnost je mezi sedmou a devátou hodinou ranní, kdy je tato akupunkturní dráha aktivní. A to na obou nohou. Ideálně aspon několik minut. 

Pro ty, kteří trpí na žaludeční vředy, poruchy přijmu potravy a jiné neduhy spojené se žaludkem a jícnem, se bude nejspíš jednat o náročný měsíc, protože se žaludek bude hlásit o slovo a bude vás na svou nedobrou kondici upozorňovat. Není vyloučeno vystupování žaludečního ohně nahoru, takže je možné, že budete trpět na pálení žáhy a pocity na zvracení a říháním.

Žádné komentáře:

Okomentovat